Loading...درحال بار گذاری ...
پایگاه جبهه جهادگران مجازی - شبهات ولایت فقیه / 6- آیا اختیارات مطلق باعث فسادپذیری نمی شود؟

پایگاه جبهه جهادگران مجازی

آینده از آن امت اسلامیست

قارتال آنلاین - مرجع تخصصی قالب و تم

قارتال آنلاین - ارائه دهنده بهترین ابزارهای وب و بدون تبلیغات

نویسنده: مرگان ازغدی
تاریخ: 15 اسفند 89

سوال: آیا اختیارات بسیار زیاد و مطلق باعث فسادپذیری ولی‌فقیه نمی‌شود؟ و آیا نظارت بر ولی‌فقیه نباید متناسب با اختیاراتش، زیاد و جدی باشد؟

 

پاسخ:

اصولا قدرت، زیاد یا کم آن، فساد آور است. اما مکانیزمهائی که نظام سیاسی اسلام برای کنترل آن پیشنهاد و اعمال می کند از مکانیزمهای همه مکاتب و نظامها کارآمدتر و بهتر است.

اما مکانیزمها:

1- رهبرغیر معصوم جامعه باید از میان کسانی انتخاب شود که خداترس‌تر و آخرت‌بین تر از سایر مردم باشند. این خصوصیت او را از ارتکاب اعمال خلاف، آنجائی که دور از چشم مردم و ناظران می‌باشد، باز می‌دارد.

2- چنین رهبری باید قبلا آزمایش خود را پس داده باشد و ضمن آنکه از همگنان برتر می‌باشد در این زمینه حسن شهرت هم داشته باشد.

3- اگر چه فقیه حاکم در نظام سیاسی اسلام در پرتو ولایت مطلقه (به آن تعریفی که در سؤالات قبل گفته شد و نه هرتعریفی) اختیارات وسیعی دارد، اما پایه‌گذاران قانون اساسی ما برای محدود کردن قدرت وی اختیارات او را میان مردم، رئیس‌جمهور و خود رهبری تقسیم نموده‌اند. درصورتی که رئیس‌جمهور آمریکا در آنجا هم رهبر است و اختیارات رهبران را دارد و هم رئیس قوه‌مجریه است وهم معاون وی رئیس‌مجلس سنا می‌باشد.

4- در جمهوری اسلامی ایران مجلس خبرگان رهبری مکانیزم خوبی برای نظارت بر رهبری است. اما مکتب سیاسی اسلام این مکانیزم را کافی نمی‌داند بلکه به مردم و به ویژه نخبگان مردم دستور می‌دهد که به صورت گسترده و همه جانبه بر رهبر جامعه نظارت داشته باشند و اگرچه حق واگذاری این تکلیف به دیگران را دارند اما دیگران اگر این تکلیف را خوب انجام ندادند از گردن خود مردم ساقط نمی‌شود.

 

پاسخهای دکتر احمد جهان بزرگی به سوالات خوانندگان الف در زمینه ی ولایت فقیه

منبع : http://alef.ir/1388/content/view/55987/

لینکدونی

بنردونی

امکانات سایت


این صفحه را در گوگل محبوب کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic